Tip: Hledejte v jednotlivých nebo ve všech oblastech častých dotazů.

Všechny dotazy

Co je to LED?

LED je zkratka anglického termínu Light Emitting Diode – světlo vyzařující dioda. Jde o elektronickou součástku, která přeměňuje elektrický proud ve světlo. LED se vyrábí podobným způsobem jako „čipy“ integrovaných obvodů, které se používají v počítačích a telefonech. Proto jsou LED spolehlivé a zároveň mají v průběhu let velice dobrou křivku poměru cena/výkon. Jednoduše řečeno: během let budou poskytovat mnohem víc světla za nižší cenu. V tuto chvíli je světelný výstup LED svítidel podobný halogenidovým lampám.

V čem je největší rozdíl mezi LED svítidly a konvenčními sportovními reflektory?

LED svítidla jdou přímo přepínat mezi stavy zapnout-vypnout-zapnout-vypnout… a na požadovanou světelnou úroveň se zapínají okamžitě. Tím je umožněno jejich uživatelsky přívětivé elektronické ovládání. LED svítidla spotřebují méně energie než konvenční sportoviště, protože LED svítidlo zapnete pouze ve chvíli, kdy je to potřeba a jen na světelnou úroveň, kterou v danou chvíli požadujete.

Jsou k dispozici nebo vyžadovány požadavky a standardy pro sportovní reflektory?

DIN-EN 12193 je evropská norma pro osvětlení sportovišť. Tento standard je považován sportovními federacemi za normu pro osvětlování sportovišť. Z důvodu bezpečnosti a potěšení ze hry pro sportovce jsou tyto standardy velice přísné v ohledu množství světla, rovnoměrnosti (stejnosti světla) a barevné pravosti světla. Vyhovět jim je totiž mnohem náročnější než například v případě standardů pro pouliční osvětlení.

Mohou LED reflektory osvětlovat sportoviště v rámci požadavků a standardů sportovních federací?

Ano. Sportoviště osvětlená reflektory AAA-LUX jsou schválena organizací ISA Sport pro hraní her.

Má organizace ISA Sport značku kvality pro sportoviště osvětlená LED reflektory, podobně jako ji má pro sportovní povrchy?

Ano, ISA Sport má značku kvality pro sportoviště osvětlené LED osvětlením. AAA-LUX této značce vyhovuje.

Existuje rozdíl ve vnímání světla mezi sportovišti osvětlenými konvenčním osvětlením a LED reflektory?

Ano. LED osvětlení je vnímáno jako mnohem příjemnější na sportování kvůli svému bělejšímu světlu, které se blíží dennímu. Míče, čáry a soupeři jsou vidět s mnohem větším kontrastem. Hra je tak zábavnější, a sportovci, mimo jiné, například mnohem lépe vidí vysoké míče a mohou je sledovat.

Existuje rozdíl ve vnímání světla, které je emitováno klasickými a LED sportovními reflektory?

Ano, LED osvětlení Optogan je pro sport vnímáno jako mnohem příjemnější z toho důvodu, že se chromatická teplota světla blíží barvě denního světla. To mimo jiné zvyšuje kontrast a umožňuje sportovci lepší vizuální kontrolu míče, čár i soupeře. Tím zvyšuje radost ze hry a bezpečnost sportovců při sledování vysokých míčů.

Je nějaký rozdíl v instalaci LED osvětlení na novou a existující konstrukci?

Ano, v případě nově stavěných konstrukcí je v mnoha případech možné použít menší počet tenčích přívodních kabelů. To snižuje investiční náklady nové stavby.

Může být LED osvětlení Optogan použito v rámci stávající infrastruktury sportovišť (na stávajících stožárech, se stejnou kabeláží, ovládáním…)?

V podstatě to možné je. Doporučujeme zjistit, zda jsou stávající sloupy, na něž mají být LED svítidla instalována, dostatečně silné. Ve většině případů lze stávající kabeláž, ovládání i stožáry využít.

Mohou být LED svítidla použita na stožárech s různou výškou?

LED svítidla lze použít pro různé standardní výšky stožárů určených pro sportoviště, konkrétně 12, 15 a 18 metrů i na stožárech menších rozměrů.

Je vždy nutné nahradit stávající svítidla stejným počtem LED svítidel, abychom vyhověli normě osvětlení?

Nikoliv. V řadě případů je k získání stejné hladiny osvětlení potřeba menší množství LED reflektorů než v případě klasických svítidel. Například pro hokej třídy II. je možné nahradit 12 LED svítidly 16 stávajících.

Je instalovaný výkon s LED osvětlením vždy menší než s klasickým osvětlením?

Ano. Instalovaný výkon s AAA LUX Sportpark 3. generace může být o 25–50 % nižší v závislosti na druhu sportu.

Jaké jsou energetické úspory LED sportovního osvětlení v porovnání s pouličním osvětlením?

Pouliční osvětlení je v provozu za rok mnohem více hodin, avšak s mnohem nižším výkonem. Hokejový stadion s LED osvětlením uspoří tolik jako 15–20 km pouličního osvětlení nahrazeného LED lampami.

Proč jsou LED svítidla úspornější než běžná?

Světelná účinnost komerčně dostupných LED čipů (udávaná v jednotkách Lumen/Watt) je v tuto chvíli srovnatelná s účinností halogenidových lamp. Větší efektivita pramení ze skutečnosti, že LED svítidla lze směrovat na místo, kde je potřeba, což lze s běžnými lampami pouze omezeně.

Jak je to s životností u LED osvětlení pro sportoviště?

LED svítidla jsou navržena pro sportoviště na minimálně 20 let provozu. „LEDky“ a ostatní elektrické komponenty jsou navrženy hluboko pod hranicí maximálního napěťového, proudového a teplotního zatížení. Díky tomu se průměrná životnost komponentů pohybuje mezi 40 000–50 000 hodinami.

Jak se chová LED osvětlení a jeho světelný tok v průběhu let ve srovnání s běžným osvětlením sportovišť?

Běžné halogenidové osvětlení degraduje po 3 000–4 000 hodinách na 70 % původního světelného výkonu. LED osvětlení Optogan dosáhne tohoto bodu až po 50 000 hodinách svícení. Při 700 hodinách ročního svícení halogenidovým osvětlením klesne světelný tok na 70 % již po 4–6 letech, v případě LED osvětlení za déle než 70 let. Po 25 letech při použití našich LED lamp se úroveň osvětlení na sportovišti sníží přibližně jen o 5 %.

Jak dlouho trvá zapnout a vypnout LED osvětlení, aby úroveň osvitu byla na úrovni vhodné pro mistrovský zápas?

AAA-LUX LED svítidla se zapínají a vypínají v reálném čase – okamžitě. Když LED reflektor zapnete, sportoviště je okamžitě osvětleno dle norem a specifikace. Frekvence spínání nemá přitom na životnost LED svítidel vliv.

Které sporty je vhodné osvětlovat LED technologií pro zápasovou úroveň?

Všechny sporty. Optogan/AAA-LUX má zkušenosti s mnoha sporty – hokejem, fotbalem, tenisem, atletikou, korfbalem, házenou a dalšími sporty, stejně jako se sportovišti určenými pro multisportovní využití.

Existuje možnost osvítit jen část sportoviště?

Ano. LED svítidly můžete osvítit jakoukoli, i jen omezenou část sportoviště požadovanou intenzitou osvětlení (využijete funkci libovolného nastavení intenzity/stmívání).

Je možné na svítidlech Optogan/AAA LUX, které dnes zakoupím, provést v budoucnu vylepšení (upgrade) funkčnosti?

Ano. LED svítidla Optogan/AAA LUX mohou být bezdrátově připojena k tzv. ovládací skříni – „mozku“ systému. Současná AAA LUX LED svítidla jsou připravena jak informace do ovládací skříně odesílat, tak příchozí informace zpracovávat.

Nenašli jste odpověď?

Zeptejte se zde

Kontakt

společnost FAWOO TECH CZ s. r. o.
výhradní dovozce FAWOO Technology Co., Ltd.,
DONGBU LIGHTEC CO., LTD a Optogan GmbH
pro Českou republiku a Slovenskou republiku
adresa Tovární 391
267 01 Králův Dvůr
telefon +420-311 548 152
+420-311 548 163
fax +420-311 548 160
e-mail info@fawootech.cz
web www.led4sport.cz
   
IČO 27096131
DIČ CZ27096131
vedení společnosti
  Ing. Zdeněk Medřický
medricky.ml@fawootech.cz
marketing manažer
  Stáňa Horáková
stana.horakova@fawootech.cz
showroom manažer
  Juraj Valasek
  +420-774 632 966
showroom@fawootech.cz
koordinátor obchodu
  Helena Smitková, DiS.
  +420-311 548 152
  +420-773 037 959
smitkova@fawootech.cz

Sledujte nás

na Facebooku

logo Facebook

Galerie

Galerie fotografií

Galerie

Copyright © 2012 FAWOO TECH CZ s. r. o.  |  Design Ivan Berka / oceania  |  Developed by Kinet